Türk Kahvesi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 


Türk kahvesi, iyi bir şirkette yavaşça içilecek zengin, doyurucu, büyüleyici bir içecektir. Cezve (jez-VEY) adı verilen bakır bir cezvede demlenir, öğütülmüş kahveden yapılır ve içicinin damak tadına göre tatlandırılır. Mükemmel bir Türk kahvesi demlemek, kahve yapma becerilerinizi göstermenin harika bir yoludur. Bunu tasarım fincan ile de şekillendirebilirsiniz.

Orta Doğu ve Balkanlar'da yüzlerce yıldır zevkle tüketilen geleneksel Türk kahvesi yapma yöntemi bölgeye ve haneye göre değişiklik göstermektedir. Zor değil, ancak güçlü biranın köpük özelliğini uygulamak pratik gerektirir.

Bu kahve türü filtrelenmez. Bunun yerine kahve o kadar ince öğütülür ki, un gibi içeceğin bir parçası olur. Ölçümler de değişiklik gösterir: su ve sofra takımlarında çay kaşığı kahve ve şekeri ölçmek için bir servis bardağı kullanın. Farklı tatlılık derecelerinde veya şekersiz kahve yapabilirsiniz.

Türk kahvesi, yaklaşık 2 1/2 ons tutan uzun kenarlı demitasse boyutlu bir fincanda servis edilir. Demleme sırasında veya sonrasında asla karıştırmayın. Bazı insanlar sütle pişirmeyi tercih eder ve katkı maddeleri (şeker ve süt) her zaman tencereye değil tencereye eklenir. Güçlü bir espresso aromasına sahiptir ve genellikle damak temizleyicisi olarak bir bardak soğuk su ile servis edilir. Çikolata lezzetli bir alternatif olmasına rağmen, Türk lokumu kahvenin yanında sevilen bir tatlıdır.

Türk kahvesi hakkında yorum

 "Türk kahvesi sanatını mükemmelleştirmek için ihtiyacınız olan tüm ipuçlarını ve püf noktalarını içeren harika bir tarif. Tek zor kısmı sabır! Karıştırma ve ısıtma dürtüsüne karşı koyun, zengin ve lezzetli bir fincan kahve elde edeceksiniz." - Bajare Niati

Türk kahvesi yapmak

Derin kavrulmuş Arabica kahvesi gelenekseldir. Diğer kahve çekirdekleri de işe yarayacaktır ve koyu ve açık kızartma karışımı iyi bir yemektir.

Türk kahvesini yapan şey tozun öğütme boyutudur (espresso öğütücüler kıyaslandığında oldukça kabadır). Bunu normal bir ev kahve değirmeni ile yapmak zordur, bu yüzden bu hazırlama yöntemini öğütülmüş Türk kahvesi ile öğrenmek en iyisidir.

Kafeler, talep üzerine Kurukahveci Mehmet Efendi gibi markalardan temin edilebilen Türk eziyeti üretiyor. Bir Türk kahvesi değirmeni de mükemmel bir öğütme sağlayacaktır.

Amaç, kalın bir köpük (kremaya benzer) oluşturmaktır. Kahveyi karıştırırsanız veya kaynatmaya bırakırsanız köpük patlayabilir. Haşlanmış kahve de acıyı arttırır. Isıyı kontrol edin ve sabırlı olun. Ayar, ocağınıza göre değişir, ancak Türk kahvesi yapmak 7 ila 10 dakika sürer. Cezvenin küçük boyutu, bir seferde yaklaşık iki fincan yapmayı kolaylaştırır. Daha büyük cezveler dört ila altı fincan verir; "bardak" su başına 1 yemek kaşığı kahve kullanın. Fırınınız yoksa mümkün olan en küçük tavayı kullanın (tercihen uzun ve ince).

Espresso fincanları ve küçük çay fincanları Türk kahvesi fincanlarına iyi birer alternatiftir.


Kaynak: mauna

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Türk Kahvesinin Tarihi